30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаРодител на средношколка од Скопје обвинува за скандалозни активности на камп: Сексуална...

Родител на средношколка од Скопје обвинува за скандалозни активности на камп: Сексуална едукација под секое ниво, децата побарале психијатриска помош!

Татко на средношколка од Скопје, за „Слободен печат“ сведочи дека неговата малолетна ќерка викендов доживеала шок од активности кои се случувале на извиднички камп организиран во близина на Скопје, насловен како „Есенски бакнежи и прегратки, секс скаутс и рок енд рол“.

Според девојчето, кое се обратило до училишниот психолог со писмена изјава, а која родителот ја образложи во аудио разговорот со нашата редакција, активностите биле несоодветни, вклучувале соблекување на облеката и прашање колку сексуални партнери имале децата, глумење секс пози, сликање панорамска слика со секс пози до манастир.

Редакцијата на „Слободен печат“ заради заштита на идентитетот на малолетното дете, нема да објави информации за идентитетот на родителот иако ни се познати.

Зоки Сиљковски од Прв скопски извиднички одред, не сакаше да го коментира конкретниот случај, затоа што, како што ни рече „не е сигурен дека зборовите кои му ги посочуваме како поплака од малолетничката и родителот се вистинити и навистина дадени“.

– Немам коментар зашто треба да се сретнеме со родителот за да ни предочи за што се работи. Не би можел да ви коментирам вас, бидејќи сте трета страна. Кога ќе стапиме во контакт со родителот ќе знаеме за што се работи и што точно посочува, ни рече Сиљковски.

Тој додаде дека како Прв скопски извиднички одред и претходно организирале вакви акции, од 2009 година наваму.

-Натпреварот е од едукативен карактер на тема сексуална едукација, извидничка едукација од почетокот е така. Има контролни точки на кои се изведуваат разни активности, некои со музика некои со сексуална едукација, некои со извидништво, додаде тој и рече дека досега немале поплака за активностите. Тој камп се одржува од петок до недела, a  девојчето ако имало некој проблем, можело да ни каже и на нас и на претставниците на нејзиниот одред. Треба да се видиме со родителите да видиме што се случува, на што се жали, знам како одат работите, ќе се видиме со него. А вам не можам да ви кажам затоа што тоа што го кажувате вие, немам сигурност дека биле зборовите на родителот или не, изјавил рече Сиљковски.

Повеќе на линкот: Слободен печат

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...