29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаСветЈужна Кореја размислува да забрани јадење кучешко месо

Јужна Кореја размислува да забрани јадење кучешко месо

Претседателот на Јужна Кореја Мун Џе-ин најави дека размислува да воведе забрана за конзумирање месо од кучиња, јавува британски Гардијан.

Јадењето кучешко месо според него е дел од домашната традиција, но е меѓународен срам за Кореја.

„Зарем не е дојдено време внимателно да размислиме да забраниме конзумирање кучешко месо?“, го прашал претседателот Мун премиерот Ким Бу-кјом за време на заедничкиот неделен состанок.

Се верува дека во Јужна Кореја годишно се јадат околу милион кучиња, но во последно време е се поголем бројот на жители на оваа земја кои ги чуваат кучињата како домашни миленичиња и се противат на традицијата, тие и натаму да бидат на менијата на корејската кујна.

Расте бројот и на активисти за заштита на правата на животните кои вршат сериозен притисок врз властите за воведување на забраната. И самиот претседател на Јужна Кореја е љубител на кучиња и чува неколку миленичиња.

Според тамошното законодавство, забрането е суровото колење на мачки и на кучиња, но не е забранета нивната конзумација.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...