19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаБерово ќе именува улица по Жан Кофол, трагично загинатиот словенечки пожарникар

Берово ќе именува улица по Жан Кофол, трагично загинатиот словенечки пожарникар

Општина Берово постхумно ќе го одликува словенечкиот пожарникар Жан Кофол, еден од најактивните во гаснењето на пожарите во Малешевијата, а кој несреќно го изгуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Горица.
Градоначалникот на Берово, Звонко Пекевски денес на својата официјална фејсбук страница најави дека на првата наредна седница на беровскиот Совет ќе поднесе иницијатива за именување улица која ќе го носи неговото име.

За постхумно одликување, до Советот на Општина Берово ќе поднесам иницијатива да именуваме улица во Берово по името на овој хуман херој кој им помогна на Берово и Малешевијата кога ни беше најтешко, истакна Пекевски.

Кофол беше дел од словенечката група доброволци која учествуваше во гаснењето на огнената стихија во околината на Берово и Пехчево. Тој беше еден од најмладите во својот тим, а пред само неколку дена пред неговиот 20 роденден учествуваше на симулациска вежба за сообраќајна несреќа.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...