19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветПоранешен албански министер : “Се раѓа третата албанска држава на Балканот –...

Поранешен албански министер : “Се раѓа третата албанска држава на Балканот – во Македонија”

” Албанците имаат две држави на Балканот, а третата албанска држава штотуку се раѓа – во Македонија. На пописот Албанците веќе стасаа до бројката од 47 проценти од попишаните, а ќе ги има 54 отсто.” – овие тврдења ги изнесе Спартак Нгјела од Република Албанија, адвокат и политички аналитичар на политичките случувања на Балканот, во интервјуто што го даде за косовската телевизија АТВ. Акцентите од неговото интервју ги пренесе информативната агенција на албански јазик ИНА.

ИНА пренесува: “Адвокатот од Албанија Спартак Нгјела вели дека Албанците веќе имаат две држави на Балканот, а оти третата албанска држава штотуку се раѓа – во Македонија. Во интервју за телевизијата АТВ од Приштина тој кажа дека досега попишани ги има 47 проценти Албанци и оти ќе ги има 54 отсто.”

ИНА не објави дали овој аналитичар имал на располагање свои соодветни и релевантни извори на информирање поврзани со пописот, штом веќе навел и тврдења за конкретни бројки колку се, наводно, досега Албанци меѓу попишаните граѓани во Македонија.

Нгјела се осврнал на “алијансата на Албанците со САД”, велејќи во тоа интервју: “Албанците треба да го продлабочат сојузништвото со САД, за да просперираат уште повеќе во регионот.”

Коментирајќи ги состојбите на северот на Косово каде што деновиве владее состојба на висока напнатост и се слуша ѕвечкање на оружјата на обете страни, кај Албанците и Србите, Спартак Нгјела рекол за ТВ АТВ: “Албанците да не се вознемируваат, бидејќи ја имаат Америка” – пренесе ИНА.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...