27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев : Ние можеме да бидеме Швајцарија на Балканот, ама ВМРО-ДПМНЕ не’...

Заев : Ние можеме да бидеме Швајцарија на Балканот, ама ВМРО-ДПМНЕ не’ турка во минатото

Парите не ги трошиме на камења и барок, градиме патишта, водоводи, училишта, галиите ги заменивме со велосипедски патеки, паркови, ние ги слушаме потребите на граѓаните, а ВМРО-ДПМНЕ уште го слушаат Грувски, оној кој заедно со нив ги полнеа своите џебови, меѓу кои е и Мицковски еден од подобрите негови соработници, рече петседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев, на митингот на СДСМ во Велес.

– Две третини од нивните поранешни функционери се осудени криминалци, не смееме да дозволием да помине, тоа не се проекти, тоа не се брокји туку пари за провизии тајни набавки и криминал Можеме да бидеме Швајцарија на Балканот, а тие сакаат да не вратат во минатото, во плановите и програмите, парите да не одат кај граѓаните туку во скапиот бел дворец, додека не се реформира ВМРО-ДПМНЕ не може да ја добијат довербата на граѓаните, а треба да се посветат на транспарентна полити, заедништвото е заради поглем стандард и среќа на децата, победуваме во Велес, рече тој.

Тој рече дека над 16 милони евра се инвестирани во инфраструктура во Велес и околку Велес, патишта, учици, туристички проект игралишта учлилишта остварени со поддршката на централната валст и секако со општината.

-Четрири години сме исправени на правец да ја трасформираме државата на подобно, сега и овде пред наши очи , Северна Македонија е демократска и слободна земја, членка на НАТО, почитувана во регионот и во светот, постигнавме успеси кои претходно беа недостижна цел.

Сега сме држава со најголема сигурност и транспарентност, за тоа нема поголема потврда дека државата е на вистинскиот пат и назад нема, тоа носи напредок на државата и развој на општините.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...