19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаПремиерот Заев засади дрвце !!!

Премиерот Заев засади дрвце !!!

Со акцијата за пошумување ги обновуваме зелените површини за здрава животна средина. 🌱

Со денешниот симболичен почеток на пошумувањето во село Теново, го означивме почетокот на сезоната на пошумување. Во периодот кој следи ќе се пошумува и на други локации согласно планот кој Национални шуми го изготвија во соработката со Владата.

Целта на пошумувањето е да ги санираме штетите од пожарите кои се случија ова лето, како и да ги зазелениме голините на планините утврдени како редовна активност за пошумување.

Зголемувањето на зелените површини е од огромно значење за зачувување на биодиверзитетот, за здравјето на населението и за ублажување на ерозивните процеси и поплавите, напиша Заев на Фејсбук.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...