20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Засега не планираме рестрикции, болниците не се оптоварени..

Филипче: Засега не планираме рестрикции, болниците не се оптоварени..

Во болниците има сѐ помалку пациенти и засега не се предвидува воведување на растрикции како мерки за превенција од ширењето на корона вирусот, рече министерот за здравство, Венко Филипче. Како што кажа тој, билансот на хоспитализирани засега не го оптоварува системот.

Оваа еднаква бројка, ова плато, не ги оптеретува болниците. Напротив, тие се празнат. Секој ден има сѐ помалку пациенти. Затоа и се затвораат овие одделенија коишто беа ковид центри. Така што, засега, нови рестрикции не планираме“, рече Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...