26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаКолку би чинела нова „Застава 101“ денес?

Колку би чинела нова „Застава 101“ денес?

Автомобилот „Застава 101“, познат како „стоеден“, се произведувал во Крагујевац од 1971 до 2008 година, а бил дизајниран врз основа на тогаш модерниот „Фиат 128“.

Петтата врата била реткост и во тоа време, но овој модел бил најпривлечен поради поволната цена. Затоа, набргу станал најпродаван модел на „Застава“ во поранешна Југославија и се извезувал во рекордни количини.

Страницата на „Фејсбук“ наречена „Застава 101 форум“ објавила исечок од списанието „Авто“ од 1972 година. Тогашната цена изнесувала 40.040 динари, односно 2.084 долари.

Доколку се пресмета инфлацијата од претходните речиси 50 години, тоа би значело дека сосема нова „Застава 101“ денес би чинела 11.441 евро.

Извор: Nova

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...