29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаСонот ЕУ како недостижен: Нема гаранции за Западен Балкан

Сонот ЕУ како недостижен: Нема гаранции за Западен Балкан

Нема влез во ЕУ за Македонија и земјите од Западен Балкан додека Унијата не се реформира. Наместо гаранции, нови услови, но овој пат за Европската Унија. Дека земјите нема да имаат целосно јасни шанси за полноправно членство ќе има и на писмено, бидејќи Франција сака да ја задржи можноста да го блокира приемот на нови членки доколку ЕУ во наредните години не се реформира согласно француските очекувања, и бара тоа да влезе во декларацијата која треба да биде објавена по синоќешните долги разговори и преговори. Германската агенција ДПА повикувајќи се на свои извори во германската дипломатија објави дека ова е еден од главните услови. Колку и да се спремни земјите од Западен Балкан, нивната ЕУ перспектива ќе зависи од тоа колку и како ќе се развива целата Унија.

Во нацрт верзијата на Декларацијата за Самитот, ЕУ ја потврдува својата недвосмислена поддршка за европската перспектива на Западен Балкан, но и ригорозната условеност.

„ЕУ ја потврдува својата посветеност кон процесот на проширување и нејзините одлуки донесени врз основа на веродостојни реформи од страна на партнерите, правична и ригорозна условеност и по принципот на сопствени заслуги“ – стои во нацрт верзијата.

Како што јавува ДПА, другите точки од декларацијата кои главно се однесуваат на демократијата, владеење на правото, јакнење на граѓанското општество и плурализмот на медиумите не биле спорни за претставниците на членките на ЕУ кои преговарале во текот на ноќта, во очи на утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Словенија

Дека Унијата не може да даде гаранција за идно членство на шесте балкански земји покажува и Декларацијата која претходно ја објави Ројтерс, повикувајќи се на свои дипломатски извори, според која се вели дека Унијата плашејќи се од политички реакции во земјите-членки веќе не може да се согласи да даде гаранции за земјите од Западен Балкан да станат дел до европското семејство.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...

Вработена во скопска игротека избркала дете болно од церебрална парализа

МАКЕДОНИЈА Вработена во скопска игротека избркала дете болно од церебрална парализа, обвинета за дискриминација Автор: Деск 4NEWS.MK 18/06/2024 11:47 Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврдила дека...