20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа мир во куќа, Апасиев моли функционерите на ДУИ да не...

За мир во куќа, Апасиев моли функционерите на ДУИ да не ги тепаат функционерите на СДСМ

Не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи, но и партиските реакции, по нападот на претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски, од сопственикот на компанијата У повер и син на Муса Џафери, Аријант Џафери.

Со реакција на социјалната мрежа фејсбук се јави лидерот на Левица, Димитар Апасиев.

„Се молат функционерите на ДУИ да не ги тепаат функционерите на СДС“, напиша апасиев на фејсбук.

Со реакција се јави и ВМРО-ДПМНЕ.

„Власта започнува физички да се пресметува помеѓу себе, што значи дека го губат тлото, се зголемува нервозата и знаат дека ќе загубат. Кога ДУИ и СДСМ ќе се договорат за 14 изгорени луѓе од Тетово, сложно викаат декса крив е кабелот, кога не може да се договорат за бизниси, делат тупаници среде Скопје ксако Бислимовски и синот на Џафери“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата потсетуваат дека Марко Бислимоски е поранешниот член на партиската комисија за енергетика во СДСМ. Муса Џафери, чиј што син дели тупаници низ Скопје е функционер во ДУИ.

„Ваквото делење тупаници среде главниот град е срам за државата. Обвинителството да ги повика да кажат што делат, и што множат двајцата од власта. Да се истражи не само тепачката, туку и мотивите за тепачката. Ова е брука за институциите“, велат од опозициската партија.

За нападот потврди МВР, а вицепремиерот Љупчо Николовски најави дека го осудува чинот и се постапува по случајот. Од РКЕ нагласија дека и натаму ќе продолжат да функционираат во насока на заштита на потрошувачите.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО