30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаСе бара одговорност за бројните пропусти за пожарот во тетовската модуларна болница

Се бара одговорност за бројните пропусти за пожарот во тетовската модуларна болница

Дали и кој ќе одговора за пожарот во тетовската модуларна болница – останува отворено прашање, за кое целата јавноста очекува одговори. Се бара одговорност за бројните пропусти, одговори на многу прашања, како изгоре објектот за три минути, дали имало исправна инсталација, како била изградена болницата, од какви материјали, дали проектот бил уреден. По објавувањето на вештачењето на МВР, реакциите не стивнуваат.

“Каков краток спој предизвикал пожар на ново направена елекртична инсталација. Па кој ја контролираше таа инсталација, па нели треба да има сигурносна склопка, која во случај на спој се исклучува и го прекинува протокот на електрична енергија. Овие сигурносни спојки се ставаат во гаражи, во подруми, а вие во болница сте ја заборавиле. Жална Македонијо што те снајде!”

“И сега, што понатака, кој ќе ја преземе вината, продолжниот кабел? Одговорност мора да има.”

“Нормално дека власта нема да си ја земе одговорноста, пациентите се криви што лежеа таму.“

Во обвинителство не соопштуваат нови детали, околу натамошниот тек во постапката. Истрагата велат, си течела.

„Истрагата сеуште е во тек. Во континуитет се одвиваат сите други дејствија. Извештајот од вештачењето е само дел од доказите кои ги прибира обвинителството. Целта е да се проверат и анализираат сите аспекти на настанот“, велат од Обвинителството.

Целиот текст тука.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...