20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаДали Кандидатот на ВМРО ДПМНЕ за Битола Тони Коњановски бега од новинарите...

Дали Кандидатот на ВМРО ДПМНЕ за Битола Тони Коњановски бега од новинарите во Битола и новинарски прашања?!

Кандидатот за градоначалник на Битола, Тони Коњановски од коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ од почетокот на кампањата па се до денеска ,не се појавил пред новинарите!! Коњаноскиј секој ден се обраќа до јавноста со снимени пораки во штабот на неговата партија, а потоа видеата ги става на социјалните мрежи и ги испраќа до медиумите,како соопштенија до јавноста!

На овој начин тој избегнува директно да се соочи со новинарски прашања за теми за кои се интересира јавноста. Дел од битолските новинари кои секојдневно се интересираат за програмите и проектите на сите кандидати во Битола, велат дека досега немале можност на Коњаноски да му постават директно прашање , едноставно ги избегнува на секој можен начин и не комуницира со новинари!

Според досегашните анкети кандидатот на коалицијата предводен од СДСМ Христо Кондовски носат убедлива победа во Битола. Ова го потврдува и анкетата на агенцијата “Стратум Р&Д“ нарачана од “Макфакс“.

На прашањето “Која партија сметате дека ќе победи на претстојните локални избори”, 34 % од испитаниците одговориле СДСМ, 25,1 % се изјасниле ВМРО – ДПМНЕ, 2,4 % сметаат дека тоа ќе биде Левица, а 0,2 % одговориле ДУИ.

На прашањето “За кого ќе гласате на претстојните локални избори за советничка листа”, 25,6 % одговориле за советничката листа на СДСМ, 23 % одговориле за листата на ВМРО – ДПМНЕ, Левица ја одбрале 2,6 % од испитаниците, ДУИ 1,4 %, а Интегра 0,2 %.

За Христо Кондовски од СДСМ и коалицијата ќе гласаат 28,7 % од испитаниците, а за кандидатот на ВМРО – ДПМНЕ 27, 5 %. Следуваат Горан Милевски со 3,8 %, Зоран Лазаревски со 2,4 % и Јорго Огненовски со 0,2 %. Анкетата е направена телефонски, на примерок од 1.000 испитаници во периодот од 25 до 30 септември.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...