18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЕвропа ја стави Македонија на црната листа за некооперативно судство

Европа ја стави Македонија на црната листа за некооперативно судство

Во својот најнов документ на полето на владеење на правото, транспарентноста и даноци ЕУ ја смести Македонија, заедно со Катар, Уругвај, Хонг Конг, Малезија и Коста Рика на црната листа на земји со некооперативно правосудството во делот на даночните политики јавува Блумберг.

Два пати годишно Советот на ЕУ ја обновува оваа листа на земји кои не се членки на ЕУ, а главните критериуми се нивото на даночната транспарентност, даночното затајување и сомнителните трансфери на профит.

Во својот најнов документ на полето на владеење на правото, транспарентноста и даноци ЕУ ја смести Македонија, заедно со Катар, Уругвај, Хонг Конг, Малезија и Коста Рика на црната листа на земји со некооперативно правосудството во делот на даночните политики јавува Блумберг.

Два пати годишно Советот на ЕУ ја обновува оваа листа на земји кои не се членки на ЕУ, а главните критериуми се нивото на даночната транспарентност, даночното затајување и сомнителните трансфери на профит.

-Советот на Европската унија на 5 октомври ја ажурираше листата на ЕУ на некооперативни јурисдикции.
Промените вклучуваат поместување на Ангола, Доминикана и Сејшели на сивата листа од црната листа и
давање на овие јурисдикции дополнителен преглед од Глобалниот форум. Потоа отстранување на Австралија, Есватини и Малдиви од сивата листа бидејќи ги спроведоа сите неопходни реформи за да се усогласат со критериумите на ЕУ. И на крајот додавање на Костарика, Хонг Конг, Малезија, Северна Македонија, Катар и Уругвај на црната листа”, одлучил Советот на Европската унија, јавува Блумберг.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...