9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаПретседателот на МАНУ ги критикува образовните реформи

Претседателот на МАНУ ги критикува образовните реформи

Несогледливи и штетни последици за младите допрва ќе донесат бесмислените реформи – на адреса на Министерството за образование и наука повторно пристигнаа критики за дигитализацијата, новата концепција, промената на учебниците од првиот човек на Македонската академија на науките и уметностите. Највисоката научна институција МАНУ е загрижена и бара да се одземат ингеренциите на МОН поради начинот на кој беа спроведени образовните реформи.

МАНУ и сите образовни научни институции јасно и гласно искажаа недоверба во реформите во образование чуму кога реформите иако потполно бесмислени со несогледливи штетни последици за младите продолжија да се исплементираат. Предлагам, да се одземат ингеренциите на МОН за изготвување и спроведување реформи – истакна претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев.

Пред да бидат целосно обезбедени услови, се спроведе дигитализација и се забрани печатење на учебници за четврто одделение. Освен тие 20% од вкупниот број потребни книги за оваа генерација кои ги дистрибуираше Министерството до училиштата, повеќе учебници не смее да има, а МВР во координација со МОН ги „лови“ книжарниците кои незаконски продаваат комплет книги за четвртоодделенците. Изјавата на Царовска, која кажа дека секој родител кој му наметнува печатен учебник на своето дете му прави штета предизвикува бура реакции. Се огласи и синдикатот за образование кој критикува и предупредува да не се прават притисоци:

„Државата треба да обезбеди услови и да не врши притисок ваков врз родителите кои што како и сите родители сакаат нивните деца максимално да се стекнат со соодветни знаења кои што се предвидени за нивната возраст. Од таа причина мислам дека навистина малку треба да се спушти топката во овој однос и попрагматично да се реши овој проблем“, вели претседателот на СОНК Јаким Неделков.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...