10.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаТеуата Арифи горда: Тетово е првиот албански град во Северна Македонија предводен...

Теуата Арифи горда: Тетово е првиот албански град во Северна Македонија предводен од жена

Тетово е првиот албански град во С. Македонија каде општината ја предводи жена, изјави градоначалничка Теута Арифи на партиски собир, порачувајќи нејзиниот пример да послужи како инспирација за младите Албанки.

– Тетово е првиот албански град во С. Македонија кој доби жена за градоначалник. Ова е достигнување на кое можеме да бидеме горди и тоа е референтна точка за родовата еднаквост и за модерното општество во нашата земја. Наша цел е да го зголемиме уделот на жените на раководните позиции до 50-50 во следните четири години, речеАрифи.

Таа се бори за својот трет мандат, а изјавата, како што објави Слободен печат, дека „Тетово е албански град“ ја кажа пред жените од Демократската унија за интеграција.

„Веќе успешно ги поддржуваме жените да го комбинираат семејството со професијата“, додаде Арифи, најавувајќи програми и тренинзи за вработување на жени, како и отворање на телефонска линија и „безбедна куќа“ за жртви на семејно насилство во Тетово.
Пишува:Слободен Печат

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...