29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаСточар од Радовишко се жали дека 4 крави му угинале од повреда...

Сточар од Радовишко се жали дека 4 крави му угинале од повреда од нелегално поставена жица како ограда

Иван Камчев од село Дедино, Радовишко, ни се обрати за помош за решавање на проблемот со кој се соочува. Се обидува да дознае каде треба да се обрати и кој е одговорен за поставување на како што вели тој нелегална жица од која се повредува добитокот што пасе во близина. Како што ни кажа Иван, има узурпација на 100 декари државно земјиште кај езерото Мантово, кое е оградено со нелегално поставена жица на која се повредуваат кравите кои пасат на пасиштето.

„Кравата е исечена од таа жица што се гледа на сликата и самите можете да видите дека тоа е жица што е забранета законски. Местото се наоѓа на езеро Мантово, а човекот има заградено 100 декари државно место кое се води како пасиште за стока. Кравата беше сета исечена и не можевме да ја спасиме и веќе оваа е четврта крава така што се повредува. Никој не сака да ни помогне, се обративме во неколку институции и сите велат дека тоа не било нивна работа. Затоа ве замолувам ако можете да ни помогнете да се отстрани оградата поради која страда стоката“, вели Иван.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...