27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаШилегов: Скопје веќе не е наjзагаден град во Европа

Шилегов: Скопје веќе не е наjзагаден град во Европа

Актуелниот градоначалник и кандидат за втор мандат од СДСМ, Петре Шилегов, во гостувањето на ТВ Алсат изјави дека Скопје веќе не е најзагаден град во Европа.

„Уште повеќе, Скопје не е најзагаден град ниту во Македонија. За четири години успеавме просечната вредност н загадување да ја намалиме за една третина. Децениските депонии беа исчистени, а заменивме и исчистивме 8 000 оџаци низ градот, поделивме над 5 000 инвертер клими, изработивме 110 километри велосипедски патеки и купивме 33 еколошки автобуси. Она што знам е дека многу направивме, но и во иднина нè очекува уште поголема борба против загаденоста која мора да биде системски добро испланирана, а не само нафрлена. Во крајна фаза сме за почеток на терцијалната гасификација која ќе се одвива на цела држава, а во исто време променивме преку 100 котли на државните институции кои досега се грееја на мазут“, рече Шилегов.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...

Врие од полиција во скопски Центар по вознемирувачките снимки објавени во јавност

Врие од полиција во скопски Центар, откако вчера во јавноста беа пуштени вознемирувачки снимки од деца кои вандализираат парк во Капиштец. Снимките ги анализираат...