19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаКоалиција на Египќаните ги поддржува кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ

Коалиција на Египќаните ги поддржува кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ

Претставниците на Неформалната граѓанска иницијатива Коалиција на Египќаните потпишаа Меморандум за соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Демир Далип, претседателот на НГИ Коалиција на Египќаните вели дека и на овие избори тие ја даваат целосната поддршка на кандидатите за градоначалници и советници од ВМРО-ДПМНЕ и дека се дел од коалицијата „Обнова на Македонија“.

„Од 2016 година ние сме во постојана комуникација и соработка со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, од кого ја имаме целосната поддршка како и визијата за институционална интеграција на Египќаните. И кандидатите за градоначалници на ВМРО ДПМНЕ за Охрид и Ресен, Кирил Пецаков и Јован Тозиески имаат големо разбирање и даваат силна поддршка за Египќаните и очекувам како идни градоначалници многу да помогнат во интеграцијата на Египќаните“, изјави Демир Далип

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...