21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаГерманска компанија ќе гради 16 ветерници од Куманово до Крива Паланка

Германска компанија ќе гради 16 ветерници од Куманово до Крива Паланка

Германската компанија ВПД ќе гради 415-мегаватна ветерна електрана на потегот Куманово-Старо Нагоричане-Крива Паланка, во вредност од околу 500 милиони евра, во стратешко партнерство со македонската влада.

Станува збор за проектот „Вирови“, кој треба да биде готов за шест години, а, како што кажа премиерот Зоран Заев, нема да користи никакви повластени тарифи од државата и ќе снабдува со електрична енергија 290.000 домаќинства. Договорот за стратешко партнерство меѓу македонската влада и ВПД е на 45 години.

„Ова не е само најголемата германска инвестиција во земјата, ова е најголемата директна гринфилд инвестиција во македонската економија од независноста до денес. Таа е доказ дека зеленото сценарио и тоа како е возможно. Овој проект е повеќе од половина од предвидените 700 мегавати со стратегијата. На полињата од Куманово до Крива Паланка ќе има 69 ветерни турбини, а сега Македонија има само 16“, изјави Заев на денешната презентација на проектот.

Германската амбасадорка Анке Холштајн кажа дека проектот ќе овозможи годишно намалување од 310.000 тони јаглерод диоксид. Таа ја пофали владата дека е на добар пат и привлекува странски инвестиции за обновливи извори на енергија.

Извор: СДК

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...