22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаДанче Пенова е самохрана мајка и жртва на семејно насилство

Данче Пенова е самохрана мајка и жртва на семејно насилство

Данче Пенова е самохрана мајка и жртва на семејно насилство. Потекнува од Скопје. Живеела со родителите во населбата Драчево до својата 22 година. И тогаш одлучува да го каже судбоносното да, не претпоставувајќи дека со тој избор, ќе си ја смени и судбината, а и судбината на своето дете.

Првата година од бракот бил со проблеми, немало семејно насилство. Но, откако и се родил синот Атанас, таа и детето биле жртви на нејзиниот сопруг, кој наместо вода, пиел ракија. Вака низ солзи, Данче се присетува на нејзиниот макотрпен живот кој со сопругот и детето, го живеела во Гевгелија. Секој ден, без причина, солзите ќе станат секојдневие во животот на овие мајка и син. И 17 часа се многу некој да ве малтретира, а 17 години се и премногу.

Траумите од тешкиот живот ќе остават белег во животот на Данче, но и во животот на нејзиното дете. А, за Насе, како што нагалено го вика Данче нејзиниот син, таа е подготвена да направи сè. Тој е единствената убава работа што и се случила во животот. Секоја мајка го сака најдоброто за своето чедо, споделува таа за емисијата Срце на дланка.


Еден ден, кога Насе завршува осмо одделение, а двајцата родители на Данче се разболуваат, таа одлучува да ја напушти Гевгелија и домот на сопругот, и да дојде во семејниот дом на родителите. Со тоа става точка на долгогодишното малтретирање и насилство.

Насе е веќе за средно образование. Во Скопје учи за келнер. Данче се вработува во приватна фирма. Животот им добива некаков тек, а двајца се водат од паролата: „И леб и сол ќе јадеме, само мир да имаме“.

Во новата етапа на нејзиниот живот, Данче сака да го реновира станот на родителите, бидејќи мебелот е уште од нејзиното детство. Се одлучува да подигне кредит и да ја направи таа промена, за да може полесно да живеат со синот и нејзините родители.

Но, лошото со лошо доаѓа. Па, еден ден, додека таа мирно работи, а Насе го изучува занаетот на угостителството, Данче добива отказ, а со тоа уште една шлаканица од животот.

Кредитот веќе е одобрен. Наместо парите да отидат за реновирање на станот, тие одат за храна додека таа не се снајде повторно со вработување. Како ова сè да не е доволно, еден по друг и умираат и двајцата родители.

А, банките, каматите и извршителите не чекаат. Нов прилив на средства Данче нема. Следи е блокирање на нејзината сметка, која и ден денес е нефункционална.

Станот на Данче е многу стар. Мебелот е пред распаѓање. Апаратите не функционираат, па таа за да одржува хигиена, топли вода на шпорет, а не функционира ни останатата техника во куќата. Цената за нов бојлер, казанче и машина за перење не е скапа, но за неа тие пари се богатство, вели Данче. Во зима се греат на нафта, но бидејќи и за неа немаат пари, се наоблекуваат, а се случува и преку ден седат покриени со јоргани, молејќи се да изгрее Сонцето за да се згреат побрзо.

Понекогаш Данче и Насе јадат само леб и сол. Ако синот се снајде и го викне некој за привремена работа, тој со дневницата купува леб и паштета, за да може барем малку да го залажат стомакот со мајка си.

Иако, живее тешко, таа не сака да плаче пред детето. А знае и да се насмее,само ако Насе е среќен. Но, тоа е многу ретко.

Данче понекогаш добива донации. Луѓето што знаат колку тешко живее, и донираат облека и храна, за што таа е многу благодарна. Таа веќе е навикната на болка и солзи. Оваа несреќна мајка ќе биде благодарна, ако хуманите луѓе и помогнат.

Најголема желба на Данче е да се вработат со синот, за да може да го врати долгот кон банката и да купи основни намирници и работи за дома.

Доколку сакате да им помогнете, тоа може да го направите на следната сметка:

Атанас Пенов

300007028734690

Комерцијална банка

Телефон: 078/920 005

Автор: Оливера Петрушевска

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...