24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаСветРама: Следната година ќе испратиме сателити во орбитата!!!

Рама: Следната година ќе испратиме сателити во орбитата!!!

Албанскиот премиер Еди Рама на денешната пленарна седница на Парламентот најави дека
во текот на идната година владата ќе испрати два сателита „Албанија1″ и „Албанија2″ во
орбитата.
Неговата изјава наиде на потсмев на опозицијата но тој продолжи игнорирајќи ги.
„Ќе купиме дронови. Ќе испратиме и сателити во орбитата. Смејте се, смејте се. Кога ќе ги
видите сателитите ‘Албанија’ во орбитата и тоа не во следниот мандат, туку идната година.
Тоа ќе бидат Албанија 1 и Албанија 2“, рекол Рама без да наведе повеќе детали, пренесува
АБЦ њуз.
Со тоа, додава истиот извор, Албанија се очекува да биде прва земја од регионот која ќе
испрати сателити во орбитата.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...