26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев во „Директно“: Кондовски целосно ќе се посвети на градоначалничката функција и...

Заев во „Директно“: Кондовски целосно ќе се посвети на градоначалничката функција и ќе испорача одлични резултати

Опозицијата во изборната кампања обвинуваше зошто кандидатот за градоначалник за Битола од СДСМ е менаџер. Токму на оваа тема зборуваше премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев. Тој потсети на она што се случуваше во периодот пред Петровска да стане градоначалник и рече дека Христо Кондовски ќе продолжи таму каде што застана Наташа.

„Еве вака, имаме градоначалници ние Кавадарци, порано Струмица имало, има градоначалник на Кочани, добар деловен човек, бизнисмен, покажуваат што е што. И ќе ги потсетам граѓаните, го имавме Талески, и знаеме што се случи, и веќе има судски пресуди за оваа работа. А имаме градоначалници кои што биле од деловниот сектор дојдени, докажани бизнисмени и гледате дека се растеретени од финансиските аспекти. Тие веќе создале за себе. Останува нивната мотивација да остават добар печат и почит во тоа што ќе го работат за граѓаните и за својата општина. И влечејќи ги ваквите паралели, прво нема дилема дека растеретени финансиски личности можат многу попосветено, многу пофокусирано, без било какви калкулации да максимизираат ефекти. И тоа го имаме и во нашето скромно минато од 30 години независност. Или еве од 2005 година децентрализирани општини, тоа се 16 години досега. Можеме да го извлечеме, дали низ примерот од Битола, ја гледате чесноста на Наташа, заработуваше за себе или за Битола? Па остави пари во милиони евра за да продолжи Кондовски каде што Наташа застана. А во минатото еве гледаме што се случи, 13 милиони евра обврски“, рече Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...