29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаЗабаваЗа Ким Џонг-ун, серијата Squid game е популарна затоа што покажала како...

За Ким Џонг-ун, серијата Squid game е популарна затоа што покажала како функционира ситемот во Јужна Кореја

Тој вели дека причината зошто оваа серија станала популарна кај гледачите е затоа што ја отсликува реалноста на капиталистичкото општество во Јужна Кореја. Во оваа земја секојдневно има екстремна конкуренција за опстанок и е забележана сè поголема алчност кај слабите.

Во серијата се прикажани стотина луѓе кои се приморани да живеат со неподносливи долгови и да се убиваат во брутален натпревар за на крајот еден од нив кој ќе преживее, да ја освои огромната парична награда.

Луѓето го прават тоа не разбирајќи ја тажната реалност во ѕверското јужнокорејско општество, во кое човекот е доведен во екстремна конкуренција и неговата човечност е речиси избришана, вели Ким.

Тој објаснува дека во серијата е отсликано општеството во кое владее тиранијата и самоволието на оние што се на власт. Тоа е претставено преку имиџот на богатиот човек, кој е организатор на играта и кој ужива во ужасното убивање на луѓето,.

Тоа предизвикува гнев кај сите поради нееднаквото општество во кое луѓето се третираат како шахисти, вели Ким. Јужнокорејското општство во моментов е такво, во кое има голем број на губитници кои се во трка по пари.

Има голема конкуренција за време на вработувањето, купувањето на недвижности и акции. Ким вели дека реалноста да се живее во свет во кој луѓето се судат само со пари е проклетство и дека тие ги искажуваат своите чувства преку ужасот во пеколот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...