27.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСо две дози вакцина, а се заразиле - една четвртина од регистрираните...

Со две дози вакцина, а се заразиле – една четвртина од регистрираните биле имунизирани

Во период од 6 август до вчера, се потврдени 40.208 граѓани позитивни на ковид-19, од кои 25 отсто биле целосно вакцинирани, односно 10.066 лица. Според статистика за изминативе два месеца, 30.142 граѓани, односно 74,9 отсто од позитивните на ковид-19 не биле вакцинирани. Од вкупно 1.382 починати лица во тој период, 233 биле вакцинирани, се наведува во анализата што ја објави Министерството за здравство и се нагласува дека за вакцинирани се сметаат лицата кај кои од втората примена доза поминале 14 дена.

ЗА НЕШТО ПОВЕЌЕ ОД ДВА МЕСЕЦА
МЗ: Една четвртина од заразените со ковид-19 биле вакцинирани со две дози
Во период од 6 август до вчера, се потврдени 40.208 граѓани позитивни на ковид-19, од кои 25 отсто биле целосно вакцинирани, односно 10.066 лица. Според статистика за изминативе два месеца, 30.142 граѓани, односно 74,9 отсто од позитивните на ковид-19 не биле вакцинирани. Од вкупно 1.382 починати лица во тој период, 233 биле вакцинирани, се наведува во анализата што ја објави Министерството за здравство и се нагласува дека за вакцинирани се сметаат лицата кај кои од втората примена доза поминале 14 дена.

Процентот на хоспитализирани лица кои се невакцинирани изнесува 79 отсто, додека само 21 отсто од сите моментно хоспитализирани пациенти се целосно вакцинирани, вели анализата на министерството.

„Смртноста кај невакцинираните е драстично поголема. Во период од 6 август до вчера, на територија на државата починале 1.382 пациенти. Од нив 1.149 односно 83 отсто не биле вакцинирани, а само 17 отсто, односно 233 лица, примиле вакцина. Според анализите, починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Пациентите биле вакцинирани со сите типови вакцини кои ги има на располагање кај нас“, вели Министерството за здравство.

Во соопштението на крајот се порачува дека секоја вакцина која ја има во земјава е безбедна и се апелира до граѓаните да се вакцинираат бидејќи тоа е единствениот начин да се спречи ширењето на болеста и ширењето на мутациите на СарсКов2.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...

Медицинска сестра малтретирала бебе?!!- Таравари вели одговорност ќе има!

Министерот за здравство Арбен Таравари вечерва во објава на Фејсбук информира дека дознал за случајот со претепаното тримесечно бебе на Клиниката за детски болести,...

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин

64. Издание на Охридско лето започна синоќа со настап на виолионистот Џулијан Рахлин и уметниците од оркестарот на Македонската филхармонија. Охрид периодов е културен центар...

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на телата

Две малолетни момчиња и две девојчиња на возраст од 14-17 години, попладнево се пронајдени во куќа во Скопје во безсознание и со повреди на...