3.6 C
Ohrid
четврток, декември 2, 2021
Почетна Македонија ДИК: Во моментов Арсовска води пред Шилегов

ДИК: Во моментов Арсовска води пред Шилегов

Translate (Eng):[gtranslate]

Се извенувам на сите ако нешто погрешно сума кажал, денешниот ден беше изборен и под голем стрест, кажа на почетокот на прес-конферецијата претседателот на ДИК Александар Даштевски.

Претседателот на ДИК соопшти дека во моментов во ДИК се добиени резултати од 47%.

Од малиот процент на обработени формации од 17,6% за Град Скопје, во водство е Данела Арсовска пред Петре Шилегов.

РЕКЛАМА

Данела Арсовска, од Група избирачи со освоени 15.379 гласови, односно 38,9% од гласовите, а веднаш зад неа, со 13.705 гласови, односно 34,66% е кандидатот на владејачката СДСМ, Петре Шилегов.