19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаДИК: Во моментов Арсовска води пред Шилегов

ДИК: Во моментов Арсовска води пред Шилегов

Се извенувам на сите ако нешто погрешно сума кажал, денешниот ден беше изборен и под голем стрест, кажа на почетокот на прес-конферецијата претседателот на ДИК Александар Даштевски.

Претседателот на ДИК соопшти дека во моментов во ДИК се добиени резултати од 47%.

Од малиот процент на обработени формации од 17,6% за Град Скопје, во водство е Данела Арсовска пред Петре Шилегов.

Данела Арсовска, од Група избирачи со освоени 15.379 гласови, односно 38,9% од гласовите, а веднаш зад неа, со 13.705 гласови, односно 34,66% е кандидатот на владејачката СДСМ, Петре Шилегов.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...