22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаАлександар Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ победи во прв круг во Ѓорче Петров

Александар Стојкоски од ВМРО-ДПМНЕ победи во прв круг во Ѓорче Петров

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Стојкоски победи во првиот круг на локалните избори што се одржаа вчера. Откако Државната изборна комисија ги преброја сите гласови, констатираше дека Стојкоски е новиот градоначалник на оваа скопска општина.

Според официјалните податоци на ДИК, Стојкоски освоил 9.779 гласови, односно 50,24 отсто од гласовите, додека кандидатот на СДСМ, Александар Наумоски освоил 6.597 гласа. Трет е кандидатот на Левица Александар Димитријевиќ со освоени 1.736 гласа.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....