28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев убедуваше дека СДСМ води, бројките покажаа друга реалност

Заев убедуваше дека СДСМ води, бројките покажаа друга реалност

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, синоќа еден час по полноќ изјави дека СДСМ и коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во земјава.

Според него, коалицијата на СДСМ победува во првиот круг или има водство пред ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Крива Паланка, Карпош, Центар, Шуто Оризари, Кочани, Делчево, Крушево, Ресен, Дојран, Валандово, Македонска Каменица, Богданци, Берово, Кривогаштани, Пехчево, Чашка, Пробиштип, Демир Капија, Демир Хисар, Маврово и Ростуше, Старо Негоричане, Росоман, Лозово, Конче, Арачиново, Дебарца, Долнени, Куманово, Скопје.

„Поддршката која ја добивме во првиот круг е сериозна. Тоа се стотици илјади гласови на народот. Тоа за нас е обврска и таа обврска ние ќе ја исполниме и нема да застанеме и да дозволиме на некого земјата да ја враќа назад. Пред нас е сериозна борба“ рече лидерот на СДСМ.

Се на се, СДСМ и коалицијата НАЈДОБРОТО влегуваат во вториот круг во вкупно 36 општини, плус Градот Скопје.

Влегуваме во борба за конечна победа во втор круг во сите преостанти општини.

Главата горе! На крајот СДСМ и коалицијата ќе имаат градоначалници во повеќе општини во споредба со ВМРО-ДПМНЕ и нивната коалиција.

Впрочем и затоа Мицкоски бараше избор на градоначалници во првиот круг, свесен што ќе се случи во вториот круг. Коалиционите капацитети се сериозни, граѓаните доминантно во мнозинство се за прогрес.

Огромна е нашата коалиција – ја обединуваме цела владина коалиција – прогресивниот глас се обединува за вториот круг и влегува во борба за она што со со труд, пот и крв го обезбедивме заедно со народот, за оваа наша земја – прогресот се обединува за да ја обезбеди иднината на татковината. За таа цел, за да ја зачуваме безбедната и сигурна македонска иднина, ги повикувам сите наши поддржувачи и тие што денеска останаа дома да излезат и да дадат поддршка за најдоброто и за нашиот народ и нашата држава.

Почитувани,

Јасна е пораката од народот – и таму каде што победивме и таму каде што не победивме.

Народот сака уште повеќе работа и уште повеќе резултати. Тие резултати ќе обезбедиме со сите наши капацитети. Но, тие резултати се можни само со локални самоуправи кои гледаат и сакаат да одат напред. Тоа е можно само со коалиција која води НАПРЕД.

Затоа, го повикувам целиот македонски народ, сите Македонци, Албанци, Турци, Власи, Срби, Роми, Бошњаци – сите!

Борбата продолжува – Прогресот се обединува – бидејќи злото се заканува!

Коалицијата на партиите кои ја сочинуваат централна власт, а тоа е владината коалиција составена од СДСМ, ДУИ, ЛДП, ДОМ, БЕСА, ДПА, Бошњачкиот сојуз и другите партии – оваа коалиција на прогресот и напредокот ќе се обедини и ќе влезе во борба за мнозинства во најголем број од советите на општините низ државата.

Тоа се мнозинствата низ кои се претставени прогресивните и демократски политики на оваа власт, поддржани од огромно мнозинство од народот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...