29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаПоткуп со пари и бекатон плочки, закани за бомби, пукање на митинг...

Поткуп со пари и бекатон плочки, закани за бомби, пукање на митинг – еве што го одбележа првиот круг од изборите

МВР да ги најде за обвинителството да ги гони пиштолџиите од митингиот во скопски Чаир е само мал дел од предметите кои обвинителстовто ги отворило и кривично ги гони сторителите како дел од изборните нерегуларности кои го одбележале изборниот процес. Се кинеле гласачки ливчиња и полицијата го уапсила Скопјанецот, додека друг сограѓанин пијан се обидел да го краде изборниот материјал ставајќи го в џеб. Обвинителството трага и по заканувачи кои сториле крвичн одело изнуда кон кандидат за советник за Скопје.

Во општина Лозово независен кандидат делел по 3000 денари. И тој и поткупените граѓани ќе се гонат кривично велат од обвинителството. Овие избори Кочани е општината со најголем број прекрушувња на изборниот прцес. Две лица се заканувале на повеќе граѓани дека доколку не гласаат за одредена партија ќе бида избркани од работа. Други, пак, превезувале групно граѓани со организиран превоз во Кочани ,а трети минувајќи со возило нуделе пари за поткуп на гласачи. Кочанчани успеале да го сторат и кривичното дело „Повреда на слободата на определување“ и пред домот на кулутрата врешеле агитација и убедувале граѓани како да гласаат,а тие се дел од четирите предмети и седуммината осомничени ширум државата. Се агитирало и во Гостивар, а поткуп се вршело и во Делчeво и Тетово.

И МВР е со полни раце работа откако примиле 40 – тина пријави за нерегуларности во изборната кампања, за време на изборниот молк и денот на изборите, а голем број пријави стасале и кај народниот правобранител од граѓани, невладини здруженија и партии за кршење на избирачкото право.

Целиот текст тука.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...

Вработена во скопска игротека избркала дете болно од церебрална парализа

МАКЕДОНИЈА Вработена во скопска игротека избркала дете болно од церебрална парализа, обвинета за дискриминација Автор: Деск 4NEWS.MK 18/06/2024 11:47 Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврдила дека...