Македонија и Албанија не смее да се одвојат на патот кон ЕУ порача Вархеји

условите и сакаме договор за двете земји, тоа е ставот на повеќе од мнозинството земји членки на ЕУ, во овој момент можеме и треба да ги разгледуваме заедно, изјави еврокомесарот Вархеји.

Вархеји пред неколку месеци ја спомена можноста Албанија само да добие зелено светло за првата Меѓувладина конференција, овој предлог беше експресно отфрлен од земјите членки на ЕУ.

Еврокомесарот додаде дека целта е зеленото светло за Скопје и Тирана да се добие до декември најдоцна, но потсети дека одлуката им припаѓа на земјите-членки на ЕУ.

– Не сум тој што гласа за ова, јас сум тој што се обидува да ги убеди да гласаат за ова, толку можам да споделам со вас, но ќе продолжам да се ангажирам, како што знае и европратеникот Андреј Ковачев, кој беше еден вид таен помошник во унапредувањето на работите, не сакам да дадам детали но работиме, изјави Вархеји.

Неколку минути пред оваа изјава бугарскиот европратеник Ковачев ги повика европратениците да не говорат за спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија како билатерален спор.

– Ова е спор за човекови права, Бугарите во Северна Македонија се плашат да кажат кои се, ова не е луда националистичка тема туку тема за основни човекови права како што стои во резолуциите на Европскиот парламент во последните десет години, оцени Ковачев.

Вархеји не ја коментираше оваа изјава.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here