20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаСветГерманците не паметат за вакво поскапување: Дизелот достигна историска рекордна цена од...

Германците не паметат за вакво поскапување: Дизелот достигна историска рекордна цена од 1,55 евра за литар

Цените на бензинот и дизелот силно ги погодија Германците во паричникот. Според автомобилскиот клуб АДАК, дизелот во Германија достигна историска рекордна цена од 1,55 евра за литар. Цената на бензинот исто така се индексира до историски рекорд. Еден литар Супер на крајот на неделата чинеше 1,67 евра, а највисоката вредност беше постигната во август 2012 година – 1,70 евра за литар, објави Дојче веле.

Цените на горивата растат со месеци и ја поттикнуваат инфлацијата. За 12 месеци, нафтата за потребите на домаќинствата порасна за дури 76,5 отсто, а горивата – за речиси 30 проценти. Не е случајно што само во септември животот во Германија порасна за околу 4,1 отсто. Цената на нафтата продолжува да расте. Во понеделникот барел (159 литри) ја чинеше берзата 83-86 долари – рекорд во последните три години. Само во октомври оваа цена се удвои. Една од главните причини е зголемената побарувачка, бидејќи глобалната економија се опоравува од ограничувањата наметнати од пандемијата.

Друга причина е зголемувањето на цените на јагленот и гасот, поради што многу електрани се префрлија на нафта. Меѓутоа, виновна е и политиката на земјите од ОПЕК, која навистина го зголеми производството, но зголемувањето не ја покрива зголемената побарувачка.

Неколку други фактори играат улога во шокот на бензинските пумпи. Од почетокот на годината, стапија во сила построги ограничувања за ослободување на јаглерод диоксид, што треба да го стимулира преминот кон климатски неутрални извори на енергија. Како резултат на тоа, сепак, цените на горивото на бензинските пумпи скокнаа за дополнителни 6-8 евроценти за литар.

Особено во Германија, даноците и акцизите претставуваат значителен дел од цената на горивото: околу 50 отсто, а понекогаш и повеќе. Во Европа, цените на горивото значително се разликуваат, при што Германија е една од најскапите земји за бензин. Поскапо е, на пример, во Данска и Холандија, каде што цените се повисоки за околу 25 евроценти. Во Австрија и Чешка, пак, бензинот чини околу 35 евроценти за литар помалку отколку во Германија. За возачите кои возат дизели, сепак, Германија е релативно профитабилна земја во споредба со повеќето земји во Западна Европа.

Курсот помеѓу доларот и еврото, исто така, игра улога во цените на горивата. Од почетокот на годината, еврото благо опадна, што значи дека оние производи што се тргуваат на берзата во долари стануваат поскапи. Таков производ е суровата нафта.

Земено заедно, овие фактори укажуваат дека цените на нафтата и бензинот ќе продолжат да растат во наредните месеци. Во исто време, голем број експерти се убедени дека земјите што произведуваат нафта немаат интерес да го задушат заздравувањето на светската економија со покачување на превисоките цени на суровата нафта.

Водечките германски економски институти очекуваат дека во 2022 година цените на горивата ќе се зголемат за само околу 13 отсто – имајќи предвид дека оваа година тие скокнаа за дури 59 проценти.

Телма

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...