20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСкринингот досега не откри позитивни средношколци на ковид-19 во Скопје...

Скринингот досега не откри позитивни средношколци на ковид-19 во Скопје…

Скринингот досега не откри позитивни средношколци на ковид-19 во Скопје…
Во средното училише „Зеф Љуш Марку“ како и во средното медицинско училиште „Д-р Панче Караѓозов“ не е регистриран ниеден позитивен асимптоматски случај на ковид-19 меѓу учениците. Со скринингот за ковид-19, беа опфатени 68 ученици од „Зеф Љуш Марку“ и 95 ученици од средното медицинско училиште. На тестирањето му претходеше обезбедување писмени согласности од родителите, чии деца беа тестирани.

Скрининг на учениците ќе биде спроведен во уште седум средни училишта во Скопје, а во текот на денешниот ден ќе бидат тестирани вкупно 258 средношколци. Тестирањето продолжува и во општините Кривогаштани, Берово, Вевчани, Дебарца, Демир Капија, Дојран, Зрновци, Конче, Лозово, Могила, Новаци, Пехчево, Старо Нагоричане и во Центар Жупа.

Со скринингот ќе бидат опфатени 8.200 основци и средношколци во државата. Училиштата имаат обврска да обезбедат посебна просторија каде што според протоколите на здравствените лица, не смеат да влегуваат надворешни лица. Ако некој од учениците има позитивен резултат од брзиот тест, тој веднаш ќе биде препратен на ПЦР тестирање.
Meta

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...