19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Нема политика во олеснувањето на мерките...

Филипче: Нема политика во олеснувањето на мерките…

Нема политика во олеснувањето на мерките, тврди Министерот за здравство Венко Филипче во однос на владината одлука да се укине ограничувањето за четворица гости на една маса во кафеаните и да се дозволи 50% пополнетост на капацитетот.

Најавата оти од октомври наместо со потврда за една, влез во трговски центар ќе се дозволи само со документ за примени две дози вакцина засега не се реализира, ама Филипче вели дека тоа нема врска со изборите.

Коронавирусот значајно се шири само помеѓу невакцинираните, вели Филипче, кој посочи дека животот ќе се врати во нормала само со високо ниво на имунизирано население.

Токму интересот за трета доза деновиве е двојно поголем од оној за прва доза, па досега целосно имунизирани се околу 766.000 граѓани, или само околу 40 % од населението. Здравствените власти најавија и оти ќе го набават првиот лек против КОВИД 19 „молнупиравир“, кој се дава во првите пет дена од дијагностицирање на вирусот.

Во меѓувреме трае скринингот во училиштата кој надлежните засега го оценуваат како добар. До сега нема ниту еден ученик кој е позитивен на вирусот. Се очекува до утре да се тестираат околу 500 ученици од вкупно 8200 кои ќе бидат опфатени со овој процес.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...