19.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонија„Свиркач“ заработи 200 милиони долари

„Свиркач“ заработи 200 милиони долари

Комисијата за тргување со стокови фјучерси (CFTC) додели речиси 200 милиони долари на поранешен вработен во Дојче банк, кој укажа на манипулации со референтната каматна стапка Libor. Ова е најголемата исплата досега во рамките на американските програми за свиркачи, пишува Фајненшл тајмс.

Американските регулатори соопштија дека исплатата е извршена за навремени оригинални информации кои значително придонеле за веќе отворената истрага, во соработка на меѓународно ниво. CFTC не го идентификуваше лицето, нивниот работодавач или сродните регулаторни мерки.

Но, поединци запознати со ова прашање рекоа дека наградата се однесува на порамнување од 2,5 милијарди американски долари што го платила Дојче банк по регулаторната истрага за манипулацијата со Либор, референтна каматна стапка што беше утврдена од банкарите пред една деценија.

Barclays, Deutsche Bank и Societe Generale беа меѓу банките кои постигнаа договор со CFTC и други агенции во врска со скандалот.

Во соопштението, адвокатската фирма Кирби Мекинерни го идентификуваше свиркачот како свој клиент, кој „даде опширни информации, документи и информации за тргување во 2012 година“ кои започнаа истраги, како и американските и странските регулатори за „манипулирање со клучните финансиски одредници користејќи глобални банки“.

Целиот текст тука.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...