20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаОбрачот се стега, гласачите на општина Дебрца под притисоци и закани од...

Обрачот се стега, гласачите на општина Дебрца под притисоци и закани од страна на СДСМ.

Деновиве се повеќе мои гласачи ми пристапуваат и ме известуваат дека се под притисоци и закани во вториот круг да не гласаат за мене.

Ова е таа демократија што ја промовирате секојдневно!?
За ова се боревме!? За ова го потпишавме Кодексот за фер и демократски избори !?

Џабе Ви е се. Граѓаните на Дебрца не се кршливи и плашливи луѓе.

Граѓани на Дебрца, силно Ве охрабрувам, да не подлегнувате на притисоците. Бидете храбри и слободоумни. Вашиот глас е Ваше право и тоа никој неможе да Ви го одземе. Гласајте според Вашето слободно убедување.

И слободно да пријавите било каков обид за поткуп на гласачи.
Да Ве потсетам, согласно член 162 став 1 и 2 од Кривичниот законик давањето и примањето поткуп во врска со остварувањето на избирачкото право е кривично дело за кое се изрекува казна од најмалку 5 години.

И немојте да мислите дека ќе Ве заштити некој. Ако сте заборавиле, нема вечна власт, секоја власт е менлива и минлива.

Да продолжиме храбро и на 31 Октомври заедно да ставиме печат на победата за Дебрца.
Напиша Ногачески на социјалните мрежи..

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО