11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонија(Видео) Ечело УЧК, УЧК… на прославата во долненско Дебреште – Револт кај...

(Видео) Ечело УЧК, УЧК… на прославата во долненско Дебреште – Револт кај другите народи

Од осум кандидати за градоначалници во вториот круг во општина Долнени силите ќе ги одмерат Урим Ибески од ДУИ и Аднан Џафероски од СДСМ.

Кандидатот на ДУИ освои најмногу гласови во првиот изборен круг, а најголема поддршка нивниот кандидат доби во населените места Црнилиште, Дебреште и Житоше.

Во неделата вечерта се славело насекаде, а во Дебреште кое е едно од најголемите населени места во општина Долнени се извикувало “УЧК, УЧК…”.
Видео снимките од прославата во Дебреште предизвика револт кај останатите етникуми во оваа мултиетничка општина во Пелагонија. Видео Тука
Markukule

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...