21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЈавноста незадоволна од изгледот на споменикот на Тоше

Јавноста незадоволна од изгледот на споменикот на Тоше

Голем број на почитувачи на ликот и делот на Тоше Проески од регионот се незадоволни од изгледот на споменикот, што беше подигнат крај Нова Градишка, на местото на сообраќајната несреќа во која тој го загуби животот.

На социјалните мрежи можат да се прочитаат огромен број на пораки, со кои се негодува поради изгледот на споменикот.

„Намерата е добра, но статуата воопшто не личи на Тоше“, напиша еден обожавател.

„Ако ова е Тоше, тогаш јас сум Пленковиќ“, „Ниту Македонците не би го препознале“, се само дел од коментарите на социјалните мрежи.

„Сакам да знам какви им биле изразите на лицата кога градоначалникот го тргнал чаршавот и ја покажал статуата“, напиша друг.

Да потсетиме, статуата на Проески ја изработи скулпторот Славко Буниќ, а на откривањето присуствуваа амбасадорот на Северна Македонија Милаим Фетаи, градоначалникот на Нова Градишка Винко Гргиќ и градоначалникот на Крушево Томе Христовски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...