4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаКандидатот на ВМРО-ДПМНЕ го поддржа кандидатот на СДСМ во Шутка

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ го поддржа кандидатот на СДСМ во Шутка

Геге Демировски од Народната партија на Ромите, кој во првиот круг на локалните избори беше кандидат за градоначалник на Шуто Оризари поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, сега дава поддршка на кандидатот на СДСМ, Ферат Асан.

Тој вчера се пушти во живо на Фејсбук, седнат до Асан и во еден дел од видеото вели:-Ве очекувам сите, знаете дека Ферат Асан ќе добие. Апелирам, должи сме да ја сочуваме нашата општина и идниот градоначалник Ферат Асан. Вие гласајте кај што сакате, но еве ги давам гаранција, градоначалник 1.000 посто ќе биде Ферат Асан. Таков е системот во државата.
А, тие што ги направив градоначалници, сега ќе им го спремам куферот, да си одат во Германија.На ова реагираат од таборот на Курто Дудуш, кој во вториот круг како кандидат на ДОМ/ЛДП ќе се бори против Ферат Асан. Според носителката на советничката листа, Фатима Османовска, ова обраќање на Демировски наведува и индицира на изборни нерегуларности.

-Најстрого ја осудуваме изјавата на претседателот на партијата Народна Партија на Ромите, Геге Демировски, која наведува и индицира на изборни нерегуларности, бидејќи “системот” го става како пресуден за избор на градоначалник а не вољата на граѓаните. Ваквиот вид на изјави само ја отсликува несигурноста на кандидатот за градоначалник на СДСМ Асан Ферат, кој на видеото седи до Геге Демировски и очигледно ја подржува неговата изјава.
Граѓаните мора да знаат дека нивната воља на денот на изборите одлучува за тоа кој ќе ја води општина Шуто Оризари по патот да биде прогресивна и еднаква со другите скопски општини, вели Османовска во изјава за Фокус.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...