7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаДенеска се празнува Свети Лука: Светец кој ги штити и лекува болните

Денеска се празнува Свети Лука: Светец кој ги штити и лекува болните

Денеска, 31 октомври, православната црква слави празник посветен на Светиот апостол Лука.
Свети Лука беше еден од 12-те апостоли Христови и писател на едно од четирите евангелија. Роден е во Антиохија во 1 век. Тој се смета за еден од првите ученици на Христос кој ширел христијанско учење, по смртта на апостол Павле.

Свети Лука се смета за основач на христијанското сликарство на икони, бидејќи тој лично насликал три икони на Богородица. Се верува дека овие икони се најслични на вистинскиот изглед на мајката Христова. Исто така, творец на иконите на апостолите Петар и Павле е исто така Свети Лука.

Почина на 84-годишна возраст во Теба, Грција, кога гонителите на христијаните го обесија на маслиново дрво заради проповедање.

Неговите мошти се чуваат во Цариград и се верува дека се чудесни. Секој што искрено се моли на Свети Лука, особено оние што се поклонуваат на моштите, нивната искрена и добра желба ќе биде исполнета

Обичаи на Свети Лука
Обичаите на овој голем празник варираат од место до место. Во Босна, ова е среќен ден за овчарите, кои тогаш не работат, но многу се забавуваат и ги оставаат овните да се парат со овците.
На денешен ден, во Србија се почитува обичај за да волците не би го задавиле добитокот, бидејќи поради изреката „Иде Лука, ево вука“, се верува дека дојде време на вистинска зима и дека наскоро волците ќе започнат да излегуваат од шумата. Исто така, се верува дека снегот е на прагот, па затоа е создадена изреката „Свети Лука, снег до кука (колкови)“.

Свети Лука се слави и како празник на крштевањето. Иако е обележан со црно во црковниот календар, не треба да се прави потешка работа на овој ден.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...