22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветБранимир иако е жив си направил надгробен споменик, напишал дури и кога...

Бранимир иако е жив си направил надгробен споменик, напишал дури и кога ќе умре…

Бранимир Рељиќ од Љиг веќе однапред знае кога ќе се пресели на оној свет. На сопствената спомен плоча, која неговата сопруга Грана и тој лично ја изградиле за време на нивниот живот, ја напишале и точната година на смртта, водени од необична пресметка, користејќи ги генетските предиспозиции на Бранимир на овие предци.

– Сите мои предци живееле од 83 до 88 години, врз основа на тоа треба да живеам уште четири години. Не ја терав сопругата, ја прашав дали сака или не, со оглед на тоа што сме во брак повеќе од половина век, иако е шест години помлада, а според моја пресметка ќе има две години вдовство. И за да не ми се погрешни пресметките, еве чист пример, брат ми почина на 84 години, само неколку дена пред сопствениот роденден – изјавил Бранимир Рељиќ за РИНА.

Овој Љижанин вели дека не се плаши од смртта, и дека тоа е нешто што мора да се направи, природно е луѓето да се раѓаат и да умираат. А на прашањето дали ќе се исплаши ако не му е точна пресметката, а повикот доцни, дали ќе се смени, одговорот е симболичен.

-Доколку Господ одлучи да задоцни со повикот, нема да го менувам датумот на смртта на споменикот, тоа е божји дар. Многумина се жалеа зошто го пишувам ова, јас реков дека тоа е моја волја. На споменикот со пишани зборови додадов „почивај во мир Бобан со семејството“- рече Рељиќ.

Бранислав цел живот кроел одела за другите, за својата судбина, но и за годината на смртта. Ништо во неговиот живот не е препуштено на случајноста. А овој силен Љижанин со длабоко врежани букви на задната страна на спомен плочата напиша „живеевме како што требаше скромно и тивко, ќе си заминеме кога Господ ќе не повика“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...