4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаЌе има ли вонредни избори во СДСМ за нов лидер?

Ќе има ли вонредни избори во СДСМ за нов лидер?

 

Оставката на Заев доаѓа само седум месеци по неговиот втор реизбор на чело на СДСМ, првпат на непосредни внатрепартиски избори
Според партискиот Статут, вонредни внатрепартиски избори треба да се распишат во рок од 15 дена од престанокот на функцијата, кога се одредува и датумот за нивно одржување

Кој ќе го предводи СДСМ во наредниот период е прашањето што се отвора откако досегашниот лидер Зоран Заев поднесе оставка и од партиската функција, по поразот и во вчерашниот втор круг од локалните избори.

Оставката на Заев доаѓа само седум месеци по неговиот втор реизбор на чело на СДСМ, во март оваа година, првпат на непосредни внатрепартиски избори, на кои беше единствен кандидат.

Заев не успеа да го истера до крај третиот мандат на чело на партијата, како и вториот мандат на чело на Владата, која ја предводеше од летото 2017.

Новиот статут на СДСМ, кој меѓу другото, предвидува директни избори за лидер на партијата (со учество на сите регистрирани членови), дава можност и за одржување вонредни избори во случај на оставка на партискиот претседател.

Според партискиот статут, вонредни избори се одржуваат според истата процедура како и редовните внатрепартиски избори, а се распишуваат во случај на оставка на претседателот на партијата, со изгласување недоверба или со престанок на функцијата по кој било основ.

Одлука за распишување предвремени избори донесува Извршниот одбор на партијата, најдоцна во рок од 15 дена по престанокот на функцијата. Мандатот на претседателот избран на предвремени избори трае до „истекот на мандатниот период во кој е избран“.

Лидерот на СДСМ, според новите внатрепартиски правила, е единствениот партиски функционер кој се избира на непосредни избори, додека заменик-претседателот, Централниот и Надзорниот одбор се избираат на конгрес. Другите функции, како Извршниот одбор, секретарите и потпретседателите на партијата, се главно врзани со мандатот на лидерот.

СДСМ последниот изборен конгрес го одржа во мај годинава, кога за заменик-претседателка беше избрана Сања Лукаревска, по два мандати на Радмила Шекеринска на таа функција. Тогаш беа избрани и новите состави на Централниот и на Надзорниот одбор, по што беа избрани и нови Извршен одбор, потпретседатели и секретари на партијата.

Целата анализа
тука.
 

 

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...