6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаСоветниците во Штип не сакаа да дадат заклетва поради името Северна Македонија...

Советниците во Штип не сакаа да дадат заклетва поради името Северна Македонија !!!

Конститутивната седница на Советот на Општина Штип прво имаше неславен почеток, кога поради скинат електричен кабел снема струја, па мораше да биде одложена. Три часа подоцна, светлото светеше, преносот во тек, ама советниците не можеа да се усогласат дали заклетвата треба да биде со Северна или само Македонија. Поточно, советниците немаа дилеми, туку разногласие. За советниците од коалицијата на СДСМ, невалиден е мандатот на советниците, ако потпишат изјава под името Република Македонија, како што општинските служби им го подготвиле документот. За новото мнозинство од ВМРО ДПМНЕ, законодавецот, во случајот со Законот за локална самоуправа, не направил измена со новото уставно име на државата и се’ уште стои Република Македонија. Според тоа, нема никакви незаконитости, ниту пречки, изјавите така да бидат потпишани. Додека се водеше полемика што е законски и правилно, градоначалникот Иван Јорданов, предложи секој да се потпише според свое видување. И тоа не беше прифатено.

 

 

Маријана Рогожарска – Поповска, досегашен претседател на Советот, рече дека изјавите се проблематични и поради фактот дека Статутот на Советот на Општината Штип е променет со уставното име – Република Северна Македонија и треба и изјавите да бидат прилагодени.

Ако Статутот е променет, зошто тогаш поканите за конститутивната седница и целиот материјал се испратени со Решублика Македонија – прашаа советниците од мнозинството. Од страна на стручните служби, тоа беше објаснето со техничка грешка, бидејќи го искористиле формуларот од конститутивната седница пред четири години, без да забележат дека не е направена промената.

И кога се чинеше дека решението тешко дека ќе се изнајде, Рогожарска – Поповска предложи да се одложи конститутивната седница, додека не се добие автентично толкување од Собранието на РСМ. Овој предлог мнозинството од ВМРО ДПМНЕ го отфрли. Тогаш опозициските советници ја напуштија седницата. Дури тогаш се јави еден практичен проблем, бидејќи и претседавачот кој ја водеше седницата како највозрасниот советник, ја напушти седницата.

 

Советот на општина Штип брои 23 советници. Мнозинството го има коалицијата на ВМРО ДПМНЕ со 13 советници, девет има СДСМ и еден Левица. Советничката на Левица Сенада Ибраимова денеска гласаше главно воздржано, додека во однос на уставното име на државата, остана на линијата со колегите од ВМРО ДПМНЕ. Според Ибраимова, Статутот на Општината бил сменет противправно и треба да се потпише документот со името Република Македонија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...