Унгарски медиум: Оставката на Заев отвора можност за враќање на Груевски

Унгарскиот опозициски портал 24.ху објави анализа за актуелната политичка ситуација во Македонија, во која вели дека во земјава би можел да се случи политичкиот пресврт „по победата на десничарската популистичка опозиција, која со години е поддржана од медиумски компании блиски до Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан“.

Во анализата, порталот наведува дека победата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, исто така, може да ја подобри ситуацијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here