12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаШалот на мојата колешка која загина во несреќата кај Ласкарци, сеуште седи...

Шалот на мојата колешка која загина во несреќата кај Ласкарци, сеуште седи во канцеларија, никој нема срце да го тргне…

Ни по три години од тешката сообраќајна несреќа кај Ласкарци сѐ уште нема правда за семејствата на загинатите, за повредените и патниците кои останаа инвалиди откако се преврте автобус на компанијата „Дурмо-турс“ од Гостивар.

Судењето против обвинетите Дурмиш Белули, Ремзи Мифтари, Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски, Јане Бобаровски и Маноил Трифуновски, за дела против безбедноста во сообраќајот во различни степени станува најдолгото судење без епилог за сообраќајна несреќа.

Сопственикот на „Дурмо турс”, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во формата Ремзи Мифтари и возачот на автобусот Маноел Трифуновски се товарат за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, додека тројцата вработени во станицата за технички преглед Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски и Јане Боварски за соучество во истото дело.

Предметот сѐ уште е во првостепена постапка, а досега се одржани над 100 рочишта.

Членови на семејствата на загинати во оваа сообраќајна несреќа се сомневаат дека предметот се провлекува низ правосудните дупки олку време со цел да дојде до застареност за кривично гонење и обвинетите да се ослободат.

Како што вели за „Слободен печат“ сопруга на еден од загинатите патници, кој зад себе остави две малолетни деца, „на обвинетите и нивните бранители непрекинато се врши притисок со најразлични незаконски барања и предлози врз судискиот совет кој постапува по предметот, за предметот да се запостави и постојано да се одлага“.

-Нашите загуби се ненадоместливи, а шокот и болката низ кои поминавме ќе останат засекогаш. Останува само да ја бараме правдата, вели таа инсистирајќи на анонимност, а името е познато на Редакцијата. -Да не дозволиме ваква трагедија да се повтори во иднина, додава таа.

Во тешката сообраќајна несреќа кај Ласкарци која се случи при добри временски услови, а според вештачењата имало технички проблеми со автобусот на „Дурмо-турс“ и заштитата на патот, загинаа 15 патници, а над 30 беа повредени.

Слободен Печат.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...