5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаАхмети: За случувањата во Македонија сум во координација и контакт со ЕУ...

Ахмети: За случувањата во Македонија сум во координација и контакт со ЕУ и Нато !!

Претседателот на Демократска унија за интеграција, Али Ахмети, на својот Фејсбук профил вечерва напиша дека состојбата создадена со оставката на премиерот Зоран Заев ја менаџираат преку интензивен контакт со сите страни, освен оние кои ги негираат Охридскиот, Преспанскиот договор, добрососедството, НАТО, ЕУ, Република Косово и албанскиот јазик.

Тој додава дека за актуелните случувања сум во контакт и во координација со стратешките партнери, САД, НАТО и Европската Унија.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...