18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМилошоски: Заев е најбогат премиер во Европа, ако не ми верувате прашајте...

Милошоски: Заев е најбогат премиер во Европа, ако не ми верувате прашајте го Руте..

Милошоски посочи дека не може да се очекува Заев да биде решение кога тој не може да реши ниту за сопствената оставка. За оставката на Заев одлучува ДУИ.

Антонио Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник при гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа рече дека би требало да има и кривична одговорност за случувањата во РЕК Битола и за целата структура на ЕЛЕМ.

Милошоски посочи дека не работи ниту еден од трите блокови на РЕК Битола.

Не работи ниту еден, веќе имаме петта или шеста опомена од Европската енергетска заедница дека Македонија краде струја и дека то треба граѓаните да го платат во износ од 16-17 милиони евра. Тоа сигурно дека ќе биде платено од Буџетот на државата. Но, буџетот го полнат стопанствениците, граѓаните, пезнионерите, земјоделците. Тоа ќе биде дополнително поскапување на животот на секој човек без разлика дали е Македонец, Албанец, Турчин, определен, неопределен, за влас, за опозиција. Во следниве 6-7 месеци ќе имаме многу тежок период и затоа според мене секој дополнителен ден на Заев на власт, или одржувањето на статус кво ќе биде продлабочување на политичката и економската криза, и зголемена инфлација на грбот на граѓаните – заклучи Милошоски.

Милошоски посочи дека не може да се очекува Заев да биде решение кога тој не може да реши ниту за сопствената оставка. За оставката на Заев одлучува ДУИ.

– Зоран Заев кој што го губи легимитетот е најбогатиот премиер во една од најсиромашните држави во Европа. Македонија е шеста на листата на сиромашни земји во Европа. А, Зоран Заев е прв по богаството споредено со сите премиери. Еве сега во среда ќе дојде холандскиот премиер Руте во посета на Македонија, да го прашате холандскиот премиер Руте колку е богат, колку има фирми, колку има пари на сметка, колку има неговиот брат, братучед, менувачница, и така натаму, ќе видите дека Зоран Заев е пет пати побогат премиер од холандскиот премиер Руте. А, Холандија е една од најбогатите, а Македонија е за жал една од најсиромашните и најкорумпирана во Европа – рече Милошоски.

Извор:PlusInfo

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...