19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВозачот призна вина, но не изрази каење за смртта на Јелена од...

Возачот призна вина, но не изрази каење за смртта на Јелена од Куманово..

Кумановецот Никола Стефановски, возачот кој беше обвинет за тешки дела против безбедноста во сообраќајот со смртни последици за сообраќајната несреќа во која загина малолетната кумановка Јелена Филиповиќ, денеска призна вина во судница на скопскиот кривичен суд, но не изрази каење за своето дело.

На денешното прво рочиште, Стефановски призна вина за делото за кое се товари и за кое е предвидена казна затвор од најмалку 4 години, пренесува репортерот на „Телма“ од судницата. Сепак, судијата во процесот не одлучил за казната затоа што семејството на загинатата Филиповиќ немаше адвокат кој на рочиштето само доставил откажување на полномоштво од лични причини.

Несреќата се случи лани во јануари на територија на скопски Илинден кога возачот Никола имал 20 години, додека загинатата Јелена била само неколку дена пред полнолетство. Во автомобилот со нив била и Тамара Петковска која била тешко повредена и исто така е оштетена на судскиот процес.

За случајот, пошироката јавност дозна откако гробот на починатата Јелена беше ископан на 11 октомври оваа година на кумановските гробишта, а сандакот и посмртните останки биле преместувани.

10 ноември
Eng
Shq
Република
67history

Возачот призна вина, но не изрази каење за смртта на Јелена, татко ѝ барал платен убиец зошто мисли дека намерно била убиена
ЦРНА ХРОНИКА
09.11.2021 / 11:07
Возачот призна вина, но не изрази каење за смртта на Јелена, татко ѝ барал платен убиец зошто мисли дека намерно била убиена
Кумановецот Никола Стефановски, возачот кој беше обвинет за тешки дела против безбедноста во сообраќајот со смртни последици за сообраќајната несреќа во која загина малолетната кумановка Јелена Филиповиќ, денеска призна вина во судница на скопскиот кривичен суд, но не изрази каење за своето дело.

На денешното прво рочиште, Стефановски призна вина за делото за кое се товари и за кое е предвидена казна затвор од најмалку 4 години, пренесува репортерот на „Телма“ од судницата. Сепак, судијата во процесот не одлучил за казната затоа што семејството на загинатата Филиповиќ немаше адвокат кој на рочиштето само доставил откажување на полномоштво од лични причини.

Несреќата се случи лани во јануари на територија на скопски Илинден кога возачот Никола имал 20 години, додека загинатата Јелена била само неколку дена пред полнолетство. Во автомобилот со нив била и Тамара Петковска која била тешко повредена и исто така е оштетена на судскиот процес.

За случајот, пошироката јавност дозна откако гробот на починатата Јелена беше ископан на 11 октомври оваа година на кумановските гробишта, а сандакот и посмртните останки биле преместувани.

Полицијата и кумановското обвинителство соопштија дека зад ова ископување и сквернавење на гроб стојат тројца кумановци, од кои двајца затвореници-крадци кои биле на празничен викенд, пуштени од Идризово. Наводно барале златен накит и вредни предмети во гробот оставени при погребот.

Семејството Филиповиќ пак смета дека раскопувањето е заканувачка порака за нив, а ден претходно мајката Гордана пријавила закана од познат сторител пред семејниот дом во кумановската населба Зелен Рид. Семејството на трагично настраданата и натаму смета дека сообраќајната несреќа не е причина за смртта на Јелена Филиповиќ, туку дека после сударот таа преживеала, но е убиена.

Таткото на загинатата пак е во притвор откако во август беше осомничен дека барал платени убијци за да го ликвидираат возачот кој ја усмрти неговата ќерка. Таа истрага се уште е во тек.

Денеска покрај обвинетиот кој се товари за тешко кривично дело во судницата биле дојдени и родителите на загинатата Јелена Филиповиќ. Таткото бил донесен од притвор.

Бидејќи немале адвокат кој го откажал полномоштвото сметале дека повторно нешто се прави во слуачјот, па судијката почнала да им обајснува што значи признание на вина од обвинет.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...