11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаМакедонските фудбалери уште еднаш покажаа дека се опасни гости

Македонските фудбалери уште еднаш покажаа дека се опасни гости

Македонските фудбалери уште еднаш покажаа дека се опасни гости – доминација на македонската фудбалска репрезентација во Ереван, ја поразија Ерменија со 5:0. Уште една голема радост ни донесоа на фудбалската сцена. Сонот за влез во мундијалскиот бараж е се уште жив – ситно се брои до следниот натпревар во недела, кога на домашен терен ќе ја дочекаме репрезентацијата на Исланд.

Успешен беше експериментот на селекторот Благоја Милевски со подзаборавениот Стефан Ашковски, кој на 29 години првпат блесна во националниот дрес. Лев бек по вокација, вечерва играше високо по десната страна од каде постојано ја пробиваше противничката одбрана.

Со стандардните Димитриевски на голот и Велковски, Муслиу и Алиоски и принудно со Костадинов како десен бек, во средината со Барди, Елмас, Ашковски и Чурлинов и со Трајковски и Милан Ристовски, Македонија ја одигра можеби најдобрата партија откако селектор е Милевски.

Од сам старт тргнавме јуришно кон голот на Јурченко и тоа донесе многу шанси. На голот чекавме 22’ минути а го проектираше Ашковски. Во стилот на Меси издрибла 3, 4 противнички дефанзивци и на тацна му намести асистенција на Трајковски за 1:0.

Водството како уште повеќе да ги окуражи македонските репрезентативци кои почуствуваа дека се далеку поквалитетни од ривалот.

Во 36’ минута Енис Барди зголеми на 0-2 со фантастичен шут од далечина и на полувреме отидовме со комфорна предност.

Во вториот дел Ерменците се обидоа да се вратат во игра, но едноставно вечерва не можеа со мотивираните македонски фудбалери.

Од сам старт тргнавме јуришно кон голот на Јурченко и тоа донесе многу шанси. На голот чекавме 22’ минути а го проектираше Ашковски. Во стилот на Меси издрибла 3, 4 противнички дефанзивци и на тацна му намести асистенција на Трајковски за 1:0.

Водството како уште повеќе да ги окуражи македонските репрезентативци кои почуствуваа дека се далеку поквалитетни од ривалот.

Во 36’ минута Енис Барди зголеми на 0-2 со фантастичен шут од далечина и на полувреме отидовме со комфорна предност.

Во вториот дел Ерменците се обидоа да се вратат во игра, но едноставно вечерва не можеа со мотивираните македонски фудбалери.

Од сам старт тргнавме јуришно кон голот на Јурченко и тоа донесе многу шанси. На голот чекавме 22’ минути а го проектираше Ашковски. Во стилот на Меси издрибла 3, 4 противнички дефанзивци и на тацна му намести асистенција на Трајковски за 1:0.

Македонија сега е втора на табелата и ќе го чека исходот од вечерашниот меч Романија – Исланд на кој исклучително важно ни е гостите да останат непоразени, за да во последното коло токму против нив да решаваме за патникот во толку посакуваниот бараж.

Извор: Оф.нет

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...