13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Почнаа славите, немој многу да се собирате по гости..

Филипче: Почнаа славите, немој многу да се собирате по гости..

Министерот за здравство Венко Филипче денеска апелираше до граѓаните да не организираат слави или, ако веќе го прават тоа, да биде само во кругот на семејството.

„Со оглед на тоа што доаѓа време за семејни слави апелирам до граѓаните или да не ги организираат, како што беше лани, или да се сведат на минимум, само во кругот на семејството“ рече Филипче на денешната прес-конференција, на која зборуваше и за мерките за спречување ширење на коронавирусот.

Министерот за здравство вели дека државата не може да ги контролира славите, бидејќи луѓето се собираат во своите домови.

„Мора да знаат граѓаните дека со својата совест, свест и одговорност многу придонесуваат за себе и за здравствениот систем. Затоа ги спомнав семејните слави. Имавме наназад овие две години многу минибранови кои почнаа од ифтари и семејни слави. Тоа се семејни собири во домовите на луѓето, тука не може државата да исконтролира“, кажа Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...