4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветГрадоначалникот Атанас: Сум ја оставил колата отклучена и некој ми подметнал пари...

Градоначалникот Атанас: Сум ја оставил колата отклучена и некој ми подметнал пари и списоци внатре, а јас се колнам дека гласови не сум купувал !!!

Градоначалникот на бугарскиот град Сандански Атанас Стојанов кажа дека некој го мести откако во неделата беше уапсен за купување гласови за време на парламентарните избори кај источниот сосед.

Откако помина 24 часа во полициска станица, тој изјави дека не знае ништо за пликовите со пари и списоците со имиња кои што беа најдени во неговиот автомобил во неделата попладне, по пријава на граѓанин.

„Воопшто не сум ги допрел пликовите кои што беа најдени во мојот автомобил. Веројатно некаде сум ја оставил колата отклучена и ми ги ставиле. Со рака на срцето кажувам дека немам врска со тоа“, изјави Стојанов по апсењето и најави дека ќе поднесе тужба против лицето кое му ги подметнало, ако некогаш биде пронајдено.

Од бугарската полиција велат дека истрагата за случајот продолжува.

Стојанов беше потпретседател на ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, но и двајцата поднесоа оставки вчера по катастрофалните резултати на изборите во неделата. ВМРО-БНД освои 1 отсто од гласовите и нема да има пратеници во бугарскиот парламент.

Сдк.Мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...