13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаАктерот Сашо "распали" по Алиоски и Барди: Не знаете две строфи од...

Актерот Сашо “распали” по Алиоски и Барди: Не знаете две строфи од химната, или намерно не сакате да ја пеете?!

Елиф Елмаз Турчин ли е?

Турчин е така, по род?

Вчера ја пееше македонската химна на цел глас со оган во очите.Стварно не знам кој ви е проблемот на вас, неговите соиграчи Албанци кои не ја пеете?

Не го знаете текстот?

Не сакате да научите две строфи?

Алиоски зборува за заедништво. Каде е почитувањето кон соиграчите Македонци по род, од чиста култура, да им се направи ќеф да им ја запеете и вие химната.Каде е почитувањето кон македонската јавност која ве сака? И тебе Алиоски и тебе Барди. Адеми…

Што е тоа што ви пречи во химната?Има нешто што ве навредува како Албанци.Па Елмаз повеќе треба да биде навреден, зашто Гоце Делчев Питу Гули пукале по неговите пра пра дедовци Османлиите.Грда е онаа слика.Сите ја пеат химната, вие гувеете како осудени.

Што е?Добивате закани ако ја пеете од вашиот народ и политичките водачи?

Не е исклучено.Оти денес е многу важно да бидеш лојален Албанец.Секоја чест за игрите, вештините и победата, ама за заедништво не зборувајте додека не научите барем две строфи и не ги запеете заедно со Елмаз и останатите другари во репрезентацијата.

Не го сфаќајте напишаново како атак или навреда. Го напишав поради впечатокот кој го оставате кај нас кои не сме Албанци. А тој не е пријатен – пишува актерот Сашо Тасевски на Фејсбук статус, кој статус изобилува со бројни коментари, а веќе се отвори дебата на профилот на Тасевски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...